Autoři
Adolfo Gomes Vladana
Vladana Gomes Adolfo se narodila v Ostravě, kde vystudovala Střední zahradnickou školu a vychovala své dvě dcery. Pracovala jako inzertní poradkyně v tištěných médiích, zároveň se věnovala focení a ráda četla knihy o Africe, což ji přivedlo k rozhodnutí otevřít Afro kavárnu v Ostravě. Ve třiceti osmi letech odešla do Prahy, kde poznala budoucího manžela a s ním se přestěhovala do jeho rodné země Angoly. Nyní spolu provozují manufakturu na výrobu přírodní kosmetiky a získávají stále nové zkušenosti s životem v Angole.
Alexander V.S.
Americký autor, píšící i jako Michael Meeske, propadl kouzlu historie, kromě toho miluje výtvarné umění a hudbu, tu sám skládá. V literární tvorbě jsou jeho vzory například Oscar Wilde, Daphne du Maurier nebo sestry Brontëovy. Vyšlo mu několik historických románů, momentálně pracuje na dalším pro věhlasné nakladatelství Kensington. Žije na Floridě.
Bradford Barbara Taylor
Barbara Taylor Bradford se narodila v Leedsu v severoanglickém hrabství Yorkshire. Mladičká dívka už velmi brzy ukázala, že má literární nadání - v šestnácti letech se stala reportérkou listu Yorkshire Evening Post a o čtyři roky později postoupila na londýnskou Fleet Street jako redaktorka a zároveň sloupkařka. V roce 1979 napsala svůj první román Zámožná žena. Posléze následovaly další úspěšné tituly, řada z nich se postupně stala předlohami k televiznímu zpracování. Romány B.T. Bradford se vyznačují přesvědčivým vykreslením rodinné atmosféry, pohody, hlubokého citu a lásky. Barbařina díla byla přeložena do čtyřiceti jazyků a prodávají se po celém světě. Jedním z českých vydavatelů je nakladatelství Alpress.
Calonita Jen
Americká autorka začínala jako publicistka, její specializací byly rozhovory s herci a dalšími zajímavými osobnostmi. Z těchto zdrojů načerpala podklady do knižní řady příběhů dívky, která se chce se herečkou. Čtivé vyprávění slavilo úspěch a ten autorku podnítil k pokračování. Ve své tvorbě, jíž dobyla srdce čtenářů, si všímá mladých lidí, kteří míří do světa dospělých.
Černá Jaroslava
Její zájem osciluje mezi literární dráhou, na níž je velmi úspěšná, a širokou oblastí duchovna. Zajímá ji psychologie i sociologie, věnuje se esoterice, s manželem provozují relaxační a astrologické studio. I když původně začínala jako sociálně-právní pracovnice a kromě toho působila ve školství, dnes dosáhla mistrovství jako autorka historických příběhů s romantickými prvky.
Černajová Vladimíra
Vladimíra Černajová (1970), autorka humorných próz, žije v Ostravě a sbírá střípky reality, aby z nich vytvořila pestrou a humornou mozaiku příběhů. V nakladatelství Alpress dosud vyšla kniha rodinných příběhů Šmarjá, vyplivni tu mandelinku! (2008), která leckteré čtenářce a čtenáři připomene jejich vlastní zážitky. Na poněkud vážnější téma se zaměřila kniha útulkových pejsků Život je pes – příběhy z kotců a pelíšků (2009 a 2019). HOTELSTORY aneb Když to hosté rozbalí (2016) mapuje prostředí hotelového odvětví. Motivační diář 2019 je humorným průvodcem rokem, a kniha příběhů ze seznamek Sejdeme se v pět (2020) je autorčiným zatím posledním literárním počinem. Autorka doprovází své knihy vlastním ilustracemi.
Ciprová Oldřiška
Divadlo a četba, to byly dvě lásky této nadějné plzeňské autorky, než se sama pustila do vlastní tvorby. Po studiích na Západočeské univerzitě účinně skloubila své herecké působení s psaním knih na historická témata. Ráda si vybírá náměty z dávné historie, ale zajímají ji také mezilidské vztahy a city.
Clark Mary Higgins
Mary Higgins Clarková, královna napětí, jak se jí přezdívá, se narodila roku 1927. Ve 40. letech pracovala jako letuška, dokonce se zúčastnila posledního letu aerolinek Pan American do bývalého Československa těsně před spuštěním železné opony. Nedlouho poté se provdala za svého dlouholetého přítele Barvena Clarka a začala psát krátké příběhy. Po šesti letech a čtyřiceti zamítavých odpovědích prodala svůj první příběh do časopisu a obdržela honorář 100 dolarů. Po smrti manžela v roce 1964 zůstala Mary sama s pěti dětmi, což pro ni - jak přiznávala - bylo velmi těžké období. Začala studovat filozofii a během následujících let obdržela devět čestných doktorátů a řadu ocenění. V roce 1987 se stala prezidentkou asociace detektivních autorů Mystery Writers of America a mnoho let zasedala v jejím předsednictvu. Knihy Mary Higgins Clarkové byly úspěšně překládány do mnoha jazyků a vydávány po celém světě. Řada jejích příběhů byla zfilmována. Českým vydavatelem mělo čest být nakladatelství Alpress. V lednu 2020 autorka ve věku 92 let zemřela. Navštivte autorčin oficiální web.
Collins Jackie
Jackie Collins, která se proslavila romány ze zákulisí Hollywoodu, se narodila v Paddingtonu ve Velké Británii roku 1937 v umělecké rodině. Matka Elsa byla taneční choreografkou a otec uměleckým agentem, který zastupoval takové hvězdy jako zpěváka Toma Jonese nebo skupinu Beatles. Jackie už v pubertě začala psát povídky, kterými bavila své spolužáky. Její první kniha Svět je plný ženatých mužů se pro svou sexuální otevřenost stala senzací. Poté následoval jeden bestseller za druhým. Několik knih bylo zfimováno. Jackie Collins byla dvakrát vdaná a má tři dcery. Nyní žije v sídle v Beverly Hills, které si sama navrhla. Jejími koníčky jsou fotografování, hudba a exotické výlety. Ve druhé polovině roku 2010 vyjde v češtině autorčin nový román. Čtenárům Jackie Collins doporučujeme navštívit, kromě webu nakladatelství Alpress, také stránky autorky. Jackie Collins podlehla zákeřné nemoci 19.září 2015. "Žila nádherný, plný život a byla uctívána svou rodinou, přáteli i miliony čtenářů, které bavila více než čtyři desetiletí. Stala se pravdivou inspirací, průkopnicí ženské beletrie a kreativní silou. Bude dál žít prostřednictvím svých postav, ale již nyní nám nevýslovně chybí."
Cubeca Karel
Muž mnoha talentů Karel Cubeca - vlastním jménem Karel Kostka, se narodil v roce 1960 ve Vsetíně. Vystudoval pedagogiku a práce se studenty patří mezi jeho největší koníčky. Je ředitelem střední školy a prezidentem vzdělávací společnosti se sídlem v Londýně. Vyučuje rekreologii a se svými žáky vyjíždí na stáže do New Yorku, Barcelony, Athén a dalších zajímavých míst na světě, jejichž atmosféra jej inspiruje k románové tvorbě. Karel Cubeca patří do malé skupiny lidí ve světě, jimž byla při oficiálních testech naměřena hodnota IQ vyšší než 200. Vedle psaní pro nakladatelství Alpress se úspěšně věnuje i malování - svá výtvarná díla vystavuje po celém světě a jeho obrazy jsou zastoupeny v mnoha známých galeriích. Styl románů Karla Cubecy vycházejících v nakladatelství Alpress je přirovnávám ke slavnému britskému spisovateli Wilburu Smithovi. Sám autor o svém psaní říká, že mu literární tvorba vytváří prostor k hlubšímu zamyšlení a k duševní relaxaci.
Earl Julian
Julian Earl si od svých osmi let přál být zvěrolékařem. Toto přání se mu splnilo, roku 1981 úspěšně dokončil studium na Liverpoolské univerzitě a po celých pětačtyřicet let se věnoval své profesi a získal i řadu odborných ocenění. Jeho kariéru předčasně ukončilo těžké poranění hlavy, které utrpěl při cyklistickém závodě. Na zvířata ani na kolo ale nezanevřel. Je ženatý a má syna.
Gortner Christopher W.
Vyrůstal v jižním Španělsku, později studoval psaní a dějiny módy na kalifornských školách. Po jedenáctileté kariéře v módním průmyslu, kdy se živil jako obchodník u známých značek, publicista a koordinátor módních přehlídek, a dalším desetiletí ve zdravotnictví, se C.W. Cortner věnuje od r. 2012 pouze psaní. Jeho knihy ihned získaly mezinárodní ohlas a byly přeloženy do více než dvaceti jazyků. Je vyhledávaným mluvčím na konferencích spisovatelů v USA i v zahraničí, ale také známých obhájcem práv zvířat, bojujícím proti přeplněným útulkům. V současnosti žije se svým partnerem a dvěma kočkami v severní Kalifornii.
Gregory Philippa
Philippa Gregory, jež se proslavila historickými romány o britském rodu Tudorovců, se kupodivu narodila v Keni, a to 1. září 1954. Když jí byly dva roky, rodiče se vrátili zpět do Británie. Na univerzitě v Edinburghu získala doktorát v oboru anglické literatury 18. století. Prosadila se jako autorka řady historických románů, píše však také napínavé příběhy ze současnosti. Je uznávanou britskou spisovatelkou, která úzce spolupracuje také s rozhlasem a televizí. Philippa Gregory žije s rodinou na severu Anglie. Román Králova přízeň byl v roce 2008 zfilmován a stal se jedním z nejnavštěvovanějších snímků roku (tento román vyšel také v nakladatelství Alpress), hlavní role ztvárnili Eric Bana, Scarlett Johansson a Natalie Portman.
Grezlová K. Otilie
Po letech života ve velkoměstě, práci ve vědě i zahraničních firmách si vychutnává venkovský život na volné noze. Díky této nové etapě se věnuje činnostem, o nichž si nikdy nemyslela, že je bude dělat. Vášnivě ráda jezdí na kole, trénuje psa a miluje koně. S partou nadšenců vyrážejí na dlouhé vyjížďky Polabím a každoročně mají letní čundr na koních. Spí ve stanech, vaří v kotlíku. „Jedna kamarádka mě má za cvoka, druhá mě obdivuje,“ usmívá se autorka.
Hanka Zdeněk
Autor se narodil v roce 1956. Část života prožil v Kanadě, kde pracoval jako lékař a záchranář. Četba a psaní ho přitahovaly od dětských let a dnes jeho knižní tituly nesou zřetelný punc pravdivosti a literární zralosti. Od původního zaměření dětského lékaře prošel díky osudovým zvratům širokou škálou zaměstnání. V Kanadě působil jako záchranář v extrémních podmínkách tamního severu a později se stal v daném oboru instruktorem. Jeho pestré životní a profesní zkušenosti se promítly rovněž do psychologie postav v celém jeho literárním díle. Patřil k tvůrcům, kteří dokáží s pomocí kvalitně vystavěného a dynamicky se vyvíjejícího příběhu dovést čtenáře k touze číst dál. Zdeněk Hanka zemřel po těžké nemoci v roce 2020.
Hindráková Hana
Hana Hindráková se narodila v roce 1982 v Trutnově, kde strávila dětství a vystudovala obchodní akademii. V roce 2001 se přestěhovala do Prahy a začala studovat Mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické. V roce 2005 úspěšně složila bakalářské zkoušky a rozhodla se pro změnu hlavní specializace na Cestovní ruch. Jako vedlejší specializaci si zvolila Rozvojová studia, která podnítila její zájem o africký kontinent. Po studiích si založila vlastní neziskovou organizaci Fair, z. s. a v rámci realizace projektů rozvojové spolupráce se dostala pětkrát do africké Keni, kterou si velmi oblíbila: země se stala hlavním tématem pro její beletristické knihy Děti nikoho, Dobrovolnice a Očarovaná. Prostřednictvím beletrie upozorňuje autorka na palčivé problémy černého kontinentu (děti ulice, obchod s dětmi, diskriminace HIV pozitivních lidí, aj.). V roce 2012 debutovala románem Děti nikoho, který se zařadil mezi nejprodávanější knihy nakladatelství Alpress v únoru 2013 a byl nominovan do užšího výběru dvaceti knih na knihu roku 2012 na Databázi knih. Román byl také přeložen do angličtiny. Foto (c) Eva Turnhöferová
Howard Linda
Linda Howard se narodila 3. srpna 1950 v Alabamě ve Spojených státech jako Linda S. Howington a psát začala už ve svých devíti letech. Více než dvacet let končily její výtvory v šuplíku. Zlom nastává v roce 1980, kdy Lindě Howard vychází její prvotina. Nyní má na svém kontě přes 40 titulů. Dvacátý pátý titul s názvem Dream Man se dostal na seznam bestsellerů v New York Times. V současné době je bestsellerem každý její titul. Kromě úspěchů u čtenářů se její knihy, které staví na romantice okořeněné detektivní zápletkou, těší i přízni kritiky - Linda za své knihy získala mnoho ocenění. Mezi její přítelkyně patří také další autorky nakladatelství Alpress Catherine Coulter či Kay Hooper. V současné době žije na farmě v Gatsdenu v Alabamě se svým manželem Garym a dvěma zlatými retrívry. Často však farmu opouští a doprovází svého muže, který je profesionálním rybářem, do přírody.
Liška Vladimír
Přední český záhadolog a spisovatel se narodil v roce 1955. Vystudoval na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity historii a český jazyk, ale učitelství se nevěnuje. Vždycky se živě zajímal o paranormální jevy, zvláště o fenomén UFO. Kromě toho pátrá po historických záhadách, skrytých tajemstvích a jejich širších dobových souvislostech.
Lowell Elizabeth
Elizabeth Lowell je pseudonymem americké spisovatelky Ann Maxwell. Narodila se roku 1944 ve Wisconsinu, o 22 let později získala na Kalifornské univerzitě bakalářský titul v oboru anglická literatura. Krátce nato se vdala za novináře Evana Maxwella. O této ženě se rozhodně nedá říct, že jí chybí píle. Má na svém kontě desítky románů a povídek, a to romancí (současných i historických), záhad, detektivních příběhů, science-fiction a historické fikce. Některá díla psala společně s manželem pod jménem A. E. Maxwell. Pod pseudonymem Elizabeth Lowell začala v roce 1982 publikovat romantická díla, za která získala mnoho ocenění. Její knihy vyšly v celkovém nákladu převyšujícím dvacet milionů výtisků. V Česku, kde je jejím vydavatelem nakladatelství Alpress, si získala širokou čtenářskou obec. Spisovatelka žije v Seattlu ve státě Washington. Navštivte autorčin web.
Martišková Petra
Talentovaná autorka bydlí nedaleko Kadaně. Kromě knižní tvorby pro děti a mládež se věnuje práci šéfredaktorky internetového magazínu pro ženy. Když zrovna sama nepíše vlastní texty, určitě nějakou knížku aspoň čte. Ve volném čase se toulá přírodou se svou fenkou Bellou, baví ji také tanec, jóga a cestování.
Matharu Taran
Autor pochází z Londýna, narodil se v roce 1990, po otci je napůl Brazilec a po matce napůl Ind. Obě rodičovské země navštívil a mluví plynně portugalsky. Už jako malý se zamiloval do knížek a literárních příběhů. Říká, že sám je začal psát jako devítiletý. Po absolvování obchodní akademie se v létě 2013 na čtyřměsíční pracovní stáži v divizi digitálního prodeje nakladatelství Penguin Random House detailně seznámil s moderní nakladatelskou praxí. Vzápětí se po krátké cestovatelské fázi pustil do svého díla Učedník. Díky účasti v systému Wattpad.com a také díky každodenní aktualizaci díla jeho popularita bleskurychle narůstala. Za necelý půlrok jeho text četlo přes tři miliony lidí. Dostal se i do pořadu NBC News a poté se definitivně rozhodl pro dráhu spisovatele.
McClure Ken
Ken McClure (vlastním jménem Ken Begg) připomíná svým dobrodružným životem románového hrdinu. Narodil se v Edinburghu, kde v padesátých letech 20. století strávil šťastné dětství. Osudovým se mu stalo setkání s učitelem Normanem MacCaigem, později velmi úspěšným literátem, už na základní škole. Později na střední škole se Kenovým profesorem angličtiny stal další z významných skotských autorů Sorley Maclean, na kterého dodnes vzpomíná s láskou. Po škole nastoupil jako kadet na obchodní flotilu, ale už po roce zjistil, že kariéra námořníka není tou správnou volbou. Zřejmě jej odradil i povinný pobyt s velrybářskou flotilou na Antarktidě. Nějakou dobu se pak živil jako popový a jazzový kytarista. Věnoval se rovněž vědecké práci, mimo jiné jako laboratorní technik v Edinburghské nemocnici. Opět se ale ve správný čas setkal se správným člověkem - bakteriologem Archie Wallacem, v němž získal nejen věrného přítele, ale hlavně dobrého rádce, který jej přiměl ke studiu. Ken ve dne pracoval a noci trávil ponořen do svazků skript. Po letech dřiny konečně získal doktorát v mikrobiologii. Později, již jako renomovaný vědec, pracoval pro Britskou radu pro lékařský výzkum a byla mu udělena řada prestižních ocenění. Hostoval a působil na univerzitách, lékařských fakultách a nemocnicích po celém světě. Jeho specializací byla genetika. Objevil nový gen buněčného dělení, který nese jeho jméno. V 80. letech začal psát. Časem se z koníčku stala vášeň a když od čtenářů přišla nadšená odezva, rozhodl se skloubit kariéru vědce i spisovatele. Od roku 2000 se věnuje výhradně literární činnosti. Ken McClure je autorem několika desítek strhujících románů z lékařského prostředí, jež vyšly ve více než 20 jazycích. K úspěchu u čtenářů ho předurčuje nejen brilantní vypravěčský talent, ale také dlouholeté zkušenosti z vlastní lékařské praxe a klinického výzkumu. Žije ve Skotsku, ale před nepřízní počasí rád prchá na Kanárské ostrovy. Čeští čtenáři se mohli s McClurem setkat osobně na veletrhu Svět knihy v roce 2008, kdy autor přiletěl do Prahy na pozvání nakladatelství Alpress.
Morrell David
Tvůrce legendárního Ramba David Morrell se narodil roku 1943 v kanadském městě Kitchener. Nějaký čas působil jako profesor americké literatury na Iowské univerzitě. Absolvoval speciální výcviky: přežití člověka v divočině, bezpečnostní a detektivní kurzy a později se stal velmi úspěšným a váženým členem Asociace zvláštních služeb. Zkušenosti, které získal během speciálních výcviků, použil při psaní svých knih. Typickým hrdinou jeho akčních románů je agent nebo expert, který se náhle ocitne v nebezpečí a je donucen bojovat všemi prostředky o svůj život. David Morrell je mistrem napětí a rychlých zvratů. Jedna z jeho prvních knih Rambo: První krev (Rambo First Blood) se dočkala i filmového zpracování se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli. Další informace najdete, kromě webu nakladatelství Alpress, na autorově oficiálním webu.
Novák Jan Antonín
Spisovatel, publicista a novinář různorodých zájmů se po studiích věnoval mimo jiné potápění a fotografování pod vodou. Fascinují ho záhadné a nevysvětlitelné jevy. Nejprve publikoval časopisecky a později autorsky připravil celou řadu knih, jejichž tematika se týká především záhad, ale najdeme mezi nimi také literaturu faktu, populárně naučné publikace a sci-fi.
Patterson James
James Patterson, v současné době jeden z nejlepších vypravěčů a nejprodávanějších spisovatelů světa, se narodil roku 1947 ve Spojených státech. Král detektivního žánru ročně napíše dvě až tři knihy, ale jak sám říká, nápadů má víc než kdy může sepsat. Mezi jeho neslavnější díla patří romány s hlavním hrdinou Alexem Crossem, policejním detektivem a psychologem pronásledujícím úchylná monstra (např. Čtyři slepé myšky, Sběratel polibků, Jacka a Jill, Chuť krve). Dva příběhy byly zfilmovány a hlavního představitele Alexe Crosse si zahrál Morgan Freeman. K dalším úspěšným titulům patří série Ženský vyšetřovací klub (např. První musí zemřít, Druhá šance). Na základě těchto románů vytvořila americká televizní stanice ABC seriál. Jedním z producentů je i sám James Patterson. Držitel ceny Thriller Master Award od The International Thriller Writers žije se svou ženou a synem na Floridě v Palm Beach County na Floridě. Nakladatelství Alpress vydává kromě samostatných románů dvě autorovy série - Ženský vyšetřovací klub a Alex Cross. Navštivte oficiální stránky autora: https://www.jamespatterson.com
Robb J. D.
J. D. Robb (Nora Roberts) přišla na svět 10. října 1950 v Silver Springu v Marylandu jako Eleanor Marie Robertson (zkrácením jména si vytvořila svůj spisovatelský pseudonym Nora Roberts). Chodila do katolické školy, kde se od jeptišek naučila disciplíně, která jí později v její spisovatelské kariéře velmi pomohla: „Můžete mít všechen talent světa, ale když nebudete mít disciplínu sednout si a psát, nepovede se vám napsat a publikovat žádnou knihu." Až do února 1979 byla Nora klasickou ženou v domácnosti. která pečovala o rodinu a malou farmu. Zlom v jejím životě nastal jednoho večera, kdy se přihnala sněhová bouře a uvěznila ji spolu v dětmi na týden v domě. „Už ani nevím, co mě to napadlo, že jsem vzala tužku a začala psát příběhy, které jsem měla v hlavě. Možná to bylo i z pudu sebezáchovy a ve jménu uchování zdravého rozumu. V té chvíli jsem ani v nejmenším nepocítila ambice stát se spisovatelkou." Rukopis, který tehdy vznikl, sice nakladatelé odmítli, Nora se však nedala odradit a psala dál. První román Irský plnokrevník jí vyšel v roce 1981. Začínající autorka, která kvůli isnpiraci hodně četla, si jednoho dne objednala u místního truhláře knihovnu. Bruce Wilder přišel, postavil knihovnu, poté opravil nábytek v domě a pak už u Nory zůstal, protože se do sebe vášnivě zamilovali. Nora Roberts patří v současné době mezi nejplodnější spisovatele planety - na svém kontě má více než 200 titulů, (včetně knih, které napsala pod pseudonymem J.D. Robb), které vyšly v celkovém nákladu 300 miliónů výtisků... Nakladatelství Alpress vydalo již několik desítek jejích románů. Čtenářům J. D. Robb (Nory Roberts) doporučujeme navštívit web autorky.
Roberts Nora
Nora Roberts přišla na svět 10. října 1950 v Silver Springu v Marylandu jako Eleanor Marie Robertson (zkrácením jména si vytvořila svůj spisovatelský pseudonym Nora Roberts). Chodila do katolické školy, kde se od jeptišek naučila disciplíně, která jí později v její spisovatelské kariéře velmi pomohla: „Můžete mít všechen talent světa, ale když nebudete mít disciplínu sednout si a psát, nepovede se vám napsat a publikovat žádnou knihu." Až do února 1979 byla Nora klasickou ženou v domácnosti. která pečovala o rodinu a malou farmu. Zlom v jejím životě nastal jednoho večera, kdy se přihnala sněhová bouře a uvěznila ji spolu v dětmi na týden v domě. „Už ani nevím, co mě to napadlo, že jsem vzala tužku a začala psát příběhy, které jsem měla v hlavě. Možná to bylo i z pudu sebezáchovy a ve jménu uchování zdravého rozumu. V té chvíli jsem ani v nejmenším nepocítila ambice stát se spisovatelkou." Rukopis, který tehdy vznikl, sice nakladatelé odmítli, Nora se však nedala odradit a psala dál. První román Irský plnokrevník jí vyšel v roce 1981. Začínající autorka, která kvůli isnpiraci hodně četla, si jednoho dne objednala u místního truhláře knihovnu. Bruce Wilder přišel, postavil knihovnu, poté opravil nábytek v domě a pak už u Nory zůstal, protože se do sebe vášnivě zamilovali. Nora Roberts patří v současné době mezi nejplodnější spisovatele planety - na svém kontě má více než 200 titulů, (včetně knih, které napsala pod pseudonymem J.D. Robb), které vyšly v celkovém nákladu 300 miliónů výtisků... Nakladatelství Alpress vydalo již několik desítek jejích románů. Čtenářům Nory Roberts doporučujeme navštívit web autorky.
Sheldon Sidney
Sidney Sheldon se narodil jako Sidney Schechtel 11. února 1917 v Chicagu. Během druhé světové války obdržel za svou službu u letectva několik vyznamenání. Když opustil armádu, začal psát pro divadla na Brodway a již ve svých pětadvaceti letech patřil k významným autorům divadelních her. S příchodem do Hollywoodu se zaměřil na scénaristiku. Podle jeho předloh bylo natočeno třiadvacet celovečerních filmů i velice úspěšných televizních seriálů. Za svá díla získal řadu ocenění, včetně filmového Oscara za nejlepší scénář. Jeho první román Odhalená tvář byl v New York Times ohodnocen jako nejlepší detektivka roku. Následovala řada titulů, které získaly četná vysoká ocenění (například Odvrácená strana půlnoci). Sidney Sheldon začal psát až po padesátce a pracoval tak, že nadiktoval sekretářce denně asi 50 stran, které pak druhý den upravoval. Materiál o 1200 až 1500 stránkách pak desetkrát až patnáctkrát přepisoval, což mu trvalo zhruba rok. Sidney Sheldon napsal celkem 18 románů, kterých se po celém světě prodalo více než 300 miliónů výtisků. Měl vlastní recept na úspěch - psal napínavé příběhy o zajímavých lidech v nebezpečných situacích a snažil se tak udržet čtenáře do poslední chvíle v napětí. Obliba jeho románů a následnéch filmových zpracování udělala ze Sidneyho Sheldona v krátké době jednoho z nejprodávanějších autorů světa všech dob. Nakladatelství Alpress vydalo všechny jeho knihy. Sidney žil více než třicet let s herečkou Jorjou Curtrightovou, která zemřela v roce 1985. O čtyři roky později se oženil podruhé. V roce 2007 zemřel na zápal plic.
Smith Wilbur
Wilbur Smith, který se proslavil ságou Řeka bohů či knihou Kopí osudu, se narodil 9. ledna 1933 v Severní Rhodesii (dnešní Zambie) britským rodičům. Když byl v osmnácti měsících postižen mozkovou malárií, doktoři mu dávali mizivou naději na přežití. Naštěstí chlapec nemoc zdárně překonal. Během dospívání bylo jeho přáním stát se novinářem. S pochopením se však u svého přísného viktoriánského otce, který nikdy ve svém životě nepřečetl jedinou knihu, nesetkal. Měl o budoucnosti svého syna jinou představu, a tak Wilbur ve dne pracoval jako účetní a teprve v noci se věnoval milovanému psaní. Když roku 1964 vyšel jeho první román Na život a na smrt, stal se slavným a konečně se mohl dát na dráhu profesionálního spisovatele. Stálou inspirací se Wilburovi stala Afrika. Do svých příběhů vkládal své srdce, ale zároveň důsledně a živě pracoval na autenticitě a každém detailu. Autorův život byl založen na tvrdém pracovním nasazení - vždy když psával, po osm měsíců od rána do večera nedělal téměř nic jiného; každou novou novelu začínal v únoru. Uměl ale rovněž odpočívat - ve chvílích volna relaxoval při potápění a rybaření, hodně času trávil také cestováním po Africe, jezdil lyžovat do Švýcarska a rád navštěvoval Austrálii a Nový Zéland. Během letních prázdnin zase mířil na Aljašku. Wilbur Smith byl autorem více než tří desítek čtivých, dobrodružných románů vycházejících z historických faktů a reálií. Se svou ženou Daniele Thomasovou, která mu po tři desetiletí byla nápomocna při výzkumu a sběru materiálu a která také byla sama nadanou autorkou, vychoval dva syny a dceru. Po smrti Daniele žil se svou druhou ženou Mokhiniso Rakhimova v Londýně. Dne 13. listopadu odešel autor ve svých 88 letech na věčnost. Smithovy knihy lze zařadit do tří hlavních sérií, podle rodin, o nichž pojednávají, nebo časových období, do nichž je jejich děj posazen. Jsou to příběhy rodiny Courtneyů, sága Ballantyneů a romány ze starověkého Egypta. Kromě toho vydal zhruba desítku samostatných novel. Všechny tyto tituly vydalo v češtině nakladatelství Alpress. Fanouškům Wilbura Smitha doporučujeme navštívit autorův web. Author photograph © Hendre Louw
Svobodová Blanka
Mladá spisovatelka přiznává, že při tvorbě ji často žene kupředu nutkání dokončit knihu co nejrychleji a co nejdříve ji nabídnout čtenářům – napjatě totiž čeká na zpětnou vazbu. V rozporu s touto snahou je pocit lítosti, že příběh končí, protože každou knížkou jako by ztrácela i kousek sebe a kousek vítaného virtuálního prostoru, naplněného libovolně podle autorské fantazie…
Walden Laura
Když německá advokátka navštívila Nový Zéland, byla to láska na první pohled. Nejprve o zemi „dlouhého bílého oblaku“ psala reportáže, později zkusila napsat román. Podařilo se! Její ságy odehrávající se v exotickém prostředí si našly čtenáře po celém světě. V České republice zazářila hned prvním románem Půlnoční rituál.
Whitton Hana
Hana Whitton, významná překladatelka a populární autorka, vystudovala obor čeština - angličtina na filozofické fakultě Karlovy Univerzity. Po studiích, která zakončila doktorátem, byl její život spjat s knihami. Po roce 1989 se podílela na založení jednoho z prvních soukromých nakladatelství a poté působila v dalších významných vydavatelstvích jako šéfredaktorka. S více než šedesáti přeloženými knihami, mezi něž patří tituly Roalda Dahla, Johna Connollyho, Rosamunde Pilcherové, Tess Gerritsenové, Johna Meade Falknera a Anchee Minové, se řadí mezi přední české překladatele. Od r. 1995 působila rovněž v diplomatických službách. Velký zvrat v autorčině životě i tvorbě nastal roku 2001, kdy se provdala za Angličana Paula Whittona a vedle českého domova tak získala i druhý poblíž Oxfordu. Svými fejetony o životě ve Velké Británii přispívala do Českého rozhlasu. Právě ohlas „anglických" pásem přivedl Hanu Whitton k napsání tří humorných knížek zachycujících vlastní zážitky ze života v anglické vísce (Jak si na anglické zahrádce vypěstovat českého trpaslíka, Jak se po anglicku vytratit v Anglii, Jak se dostat z Anglie do Zywce a zase zpátky). V anglickém prostředí Hana Whitton objevila témata pro své historické romány, které se u čtenářů nakladatelství Alpress těší velké oblibě. Přehled historických románů vydaných v nakladatelství Alpress najdete níže. Vedle spisovatelské, překladatelské a rozhlasové činnosti se Hana Whitton v současné době věnuje práci literární agentky, spolupracuje s řadou převážně akademických a univerzitních nakladatelství ze Spojených států a Velké Británie. V září 2009 se Hana Whitton objevila v televizním pořadu pana Marka Ebena „Na Plovárně". Příznivci historických románů se mohou s autorkou setkávat při autogramiádách na veletrhu Svět knihy nebo v pražském knihkupectví Daniel.
Woodová Barbara
Barbara Wood se narodila 30. ledna 1947 v anglickém Warringtonu a dětství prožila v jižní Kalifornii. Po univerzitních studiích francouzštiny a antropologie ji okouzlilo cestování a dodnes projezdila téměř celý svět. Na svých cestách důkladně poznala řadu různých zemí a své bohaté poznatky uplatňuje v literární tvorbě. Než v roce 1976 publikovala první knihu, vyzkoušela řadu profesí. Nejdéle pracovala jako sestra na chirurgickém oddělení nemocnice v Santa Monice. Profesionální spisovatelkou se stala roku 1980. Některá díla vydala pod pseudonymem Kathryn Harvey. Barbara Wood, která se proslavila knihou Panenky z ráje, je překládána do více než 30 jazyků, tvoří a žije v Riverside v Kalifornii. Barbara Woodová patří mezi nejoblíbenější autory nakladatelství Alpress. Navštivte autorčin oficiální web.